MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR5
Този продукт е неналичен.
Продуктът не е наличен и е възможно цената му да не е актуална.
| Характеристика | Стойност |
|---|---|
| CPU Socket | 1700 |
| Чипсет | Intel Z690 |
| Форм фактор | ATX |
| Слотове памет | 4 |
| Поддържана памет | DDR5 |
| Максимален капацитет RAM памет | 128 GB |
| Честота памет | |
| Аудио | Realtek ALC4080 |
| LAN | Intel® I225V 2.5Gbps |
| Поддържани процесори |
Supports Intel® Turbo Boost Technology 2.0 and Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Intel® Socket LGA1700 for 13th Gen Intel® Core™ Processors & 12th Gen Intel® Core™, Pentium® Gold and Celeron® Processors* |
| Слотoве PCI-E x16 | 3x PCIe x16 slots |
| Слотoве PCI-E x1 | 1 |
| Вграден Wi-Fi | Intel® Wi-Fi 6 |
| Вграден Bluetooth | Bluetooth V5.3 |
| M2 слот | 4x M.2 slots |
| SATA Интерфейс | 6 x SATA3 6.0 Gb/s |
| Поддръжка на RAID |
NVMe RAID 0/1/5 SATA RAID 0/1/5/10 |
| Размери (MB) | 30.5 cm x 24.4 cm |
| Гаранция | 36 месеца |
MAG Z690 TOMAHAWK WIFI
- Supports 12th/ 13th Gen Intel® Core™, Pentium® Gold and Celeron® processors for LGA 1700 socket
- Supports DDR5 Memory, up to 6400(OC) MHz
- Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- 2.5G LAN and Intel Wi-Fi Solution: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection
- Lightning M.2: Running at PCIe Gen 5 maximizes performance for NVMe based SSDs
- Lightning USB 20G: Built-in USB 3.2 Gen 2x2 port, offers 20Gbps transmission speed, 4X faster than USB 3.2 Gen 1
- AUDIO BOOST 5: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience
- Multi-GPU: With Steel armor PCIe slots. Supports AMD Crossfire™
Back panel ports
- DisplayPort 1.4
- USB 2.0 Port
- USB 3.2 Gen 2 10Gbps Type-A
- 2.5G LAN Port
- Wi-Fi / Bluetooth Antenna
- HD Audio Connectors
- HDMI™ 2.1 Port
- Flash BIOS Button
- USB 3.2 Gen 1 5Gbps Type-A
- USB 3.2 Gen 2 10Gbps Type-A
- USB 3.2 Gen 2x2 20Gbps Type-C
- Optical S/PDIF OUT
